Drukuj z głową. Czytaj najnowsze poradniki komputerowe

Wybierz drukarkę »

Zastanawias się czy wybrać drukarkę laserową czy atramentową? Podpowiadamy!

Wszystko zależy od tego, czy stawiasz na wysoką jakość wydruku czy wolisz wybierać ekonomiczne rozwiązania. Dopasuj sprzęt do Twoim potrzeb.

W naszej ofercie znajdziesz poradniki komputerowe tworzone przed naszych ekspertów. Pomożemy Ci wybrać dopasowany sprzęt

Z Drukarni »

Sprzęt komputerowy »

Drukarki »

Wybieramy drukarkę »

Sprawdzone serwisu drukarek

Wybieramy ekonomiczny sprzęt

Tusze nowe czy zamienne?

Jak naprawić drukarkę samodzielnie?

Zacięty papier w drukarce - pomoc

Najnowsze poradniki na stronie: Jak działa drukarka laserowa?
Wybierz drukarkę »

* we wsparciu DrukTak.pl

Atramentowa czy laserowa?

Spytaj o radę »

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak działa drukarka laserowa? Z czego się składa i jak to się dzieje, że drukuje? W tym wpisie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje! Dowiedz się w jaki sposób działa jeden z najpopularniejszych rodzajów drukarek.

Wybierz drukarkę do domu, która będzie najlepiej dopasowana do Twoich indywidualnych potrzeb.

Drukarka laserowa czy atramentowa? Co wybrać?

Chcesz wybrać najbardziej ekonomiczną drukarkę do domu? Zastanawiasz się, czy lepiej zdecydować się na drukarkę atramentową czy może laserową?

Drukarka atramentowa może okazać się o wiele tańsza, niż drukarka laserowa.

Cząstki tonera - czyli działanie drukarki laserowej

W pierwszym etapie dochodzi do przygotowania wałka, który jest pokryty materiałem światłoczułym, np. selenem lub krzemem. Wałek jest elektryzowany.

Później dochodzi do naświetlania, tzn. wałek naświetlany jest światłem lasera, co w efekcie sprawia, że naświetlone miejsca na wałku tracą swój ładunek elektryczny. W kolejnym etapie toner przenoszony jest z wałka wywoływaczki na wałek światłoczuły. Następnie toner poprzez dotyk przenosi się z wałka na papier, a proces ten wspomagany jest poprzez elektryzowanie ładunkiem znaku przeciwnego, który znajduje się na elektrodzie umieszczonej pod papierem.

Przychodzi czas na kolejny etap, czyli utrwalenie - kartka, na której drukujemy przemieszcza się między dwoma rozgrzanymi rolkami, wtedy też gorący toner stapia się z kartką. Oto Twoja wydrukowana treść! Prawda, że interesujące?

Wykorzystanie ładunków elektrycznych w działaniu drukarki laserowej

Zapewne wiele z nas posiada lub posiadało w swoich domach drukarki laserowe. Niewiele z nas zastanawia się nad tym, jak one właściwie działają. Wszystko za sprawą ładunków elektrycznych. Jest to swoisty, tymczasowy "klej" do toneru. Wykorzystuje się w tym przypadku fotoreceptor - bęben (w formie rolki). Toner naładowany jest dodatnio, dlatego też "przykleja się" do obszarów naładowanych ujemnie.

Drukarki laserowe znajdują swoje zastosowanie w miejscach, gdzie konieczne jest drukowanie w dużej ilości, wielu kopii, sporą ilość w ciągu dnia. Drukarki laserowe są bardziej wydajne od drukarek atramentowych, co przemawia nad ich zakupem np. do biura.

Z Drukarni © Copyright 2021 Kamil Wczesny